Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. Z. 15. Kształcenie Nauczycieli w Wyższej Szkole Pedagogicznej, Konferencja naukowa ku uczczeniu 15-lecia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie 1946-1961
Autor:
Gałecki, Włodzimierz
Redaktor:
Gałecki, Włodzimierz
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe WSP
Język: pl
Data: 1962
Metadata
Pokaż pełny rekordStreszczenie
Książka niniejsza stanowi utrwalenie wyników konferencji, która odbyła się w Krakowie, w Wyższej Szkole Pedagogicznej w dniach 8-go i 9-go marca 1962 roku, z racji 15-lecia uczelni (1946—1961).
W konferencji wzięli udział, oprócz pracowników naukowych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, liczni goście: przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Ministerstwa Oświaty, Instytutu Pedagogiki w Warszawie, Komisji Oświatowej Sejmu, pracownicy naukowi uniwersytetów i wyższych szkół pedagogicznych, kierownicy i wykładowcy studiów nauczycielskich i liceów pedagogicznych oraz inne osoby ze świata pedagogicznego.
Konferencja poświęcona była zagadnieniu kształceniu nauczycieli na poziomie szkół wyższych, zwłaszcza zagadnieniu kształcenia przyszłych kadr nauczycielskich w wyższych szkołach pedagogicznych w ogóle, a w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie w szczególności. Jej zadaniem było stwierdzenie konieczności istnienia obok studium uniwersyteckiego odrębnego profilu szkoły wyższej kształcącej nauczycieli.
Część zasadniczą książki stanowią referaty tym zagadnieniom poświęcone. Wszystkie one były przygotowane na konferencję, choć nie wszystkie były na niej wygłoszone.
Ponieważ problemy ogólne wywołały bardzo żywą i płodną dyskusję, zwłaszcza ze strony gości, musiały z konieczności odpaść referaty, poświęcone specyfice kształcenia i wychowania w wyższej szkole pedagogicznej nauczycieli poszczególnych specjalności. Obecna publikacja tę lukę wypełnia i w ten sposób daje bardziej wyrazisty obraz
organizacji oraz pracy naukowej i wychowawczej a także historii krakowskiej uczelni pedagogicznej.
O ile w części zasadniczej uwzględniono wyłącznie referaty pracowników naukowych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, o tyle w części drugiej książki, zawierającej głosy w dyskusji, oddano pierwszeństwo głosom wszystkich gości, którzy przemawiali, a spośród głosów przedstawicieli szkoły-jubilatki wydrukowano przemówienia tylko tych, którzy w części zasadniczej nie figurują jako autorzy referatów.