dc.description.abstract | Niniejszy, czwarty z kolei, rusycystyczny zeszyt „Rocznika” stanowi przegląd dorobku pracowników Katedry Języka i Literatury Rosyjskiej (obecnie Instytutu Filologii Rosyjskiej) WSP w Krakowie z lat 1970—1972. Znaczna część zamieszczonych w zeszycie artykułów oparta jest na referatach, wygłoszonych na sesji naukowej, zorganizowanej w czerwcu 1971 z okazji 20-lecia Katedry Języka i Literatury Rosyjskiej WSP w Krakowie. Inne, dołączone później, odzwierciedlają najbardziej aktualne zainteresowania badawcze pracowników Instytutu.
Zeszyt składa się z trzech działów, odpowiadających trzem rusycystycznym dyscyplinom badawczym.
Dział pierwszy, historycznoliteracki, zawiera prace poświęcone problemom rosyjskiej prozy i krytyki literackiej XIX wieku, poezji i dramatu początków wieku XX oraz recepcji dziewiętnastowiecznej spuścizny literackiej (Puszkin i Dostojewski) w dziełach wybitnych przedstawicieli literatury XX wieku (Cwietajewa i Olesza). Wśród tych prac znalazły się cztery publikacje Kolegów radzieckich, którzy jako specjaliści z zakresu historii literatury rosyjskiej i radzieckiej pracowali w naszej Uczelni, wnosząc cenny wkład w działalność naukową i dydaktyczną placówki rusycystycznej.
Dział drugi zawiera prace językoznawcze poświęcone wybranym problemom słowotwórstwa, frazeologii i składni.
Dział trzeci poświęcony jest dydaktyce języka rosyjskiego szkoły podstawowej i średniej oraz niektórym problemom ogólnym, znajdującym się na pograniczu językoznawstwa i dydaktyki. | pl_PL |