Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. Z. 184. Prace Geograficzne 16. Ogólnopolskie Sympozjum „Dynamika zmian środowiska geograficznego pod wpływem antropopresji” Kraków 26-27.09.1996 roku
Oglądaj/ Otwórz
Autor:
Lach, Jan
Redaktor:
Lach, Jan
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Kraków
ISBN: 83-86841-57-5
ISSN: 0239-796X
Język: pl
Data: 1996
Metadata
Pokaż pełny rekordOpis:
Dokument cyfrowy wytworzony, opracowany, opublikowany oraz finansowany w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" - modułu "Wsparcie dla bibliotek naukowych" przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w projekcie nr rej. SONB/SP/465103/2020 pt. "Organizacja kolekcji czasopism naukowych w Repozytorium UP wraz z wykonaniem rekordów analitycznych".Streszczenie
Kolejny tom Prac Geograficznych Rocznika Naukowo-Dydaktycznego WSP w Krakowie dedykujemy Szanownej Jubilatce prof, dr hab. Marii Morawskiej- Horawskiej.
W długoletniej, pełnej zaangażowania i poświęcenia pracy naukowo-badawczej związana była prof. Maria Morawska-Horawska z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz z Uniwersytetem Jagiellońskim. Od wielu lat kształci młodzież na studiach geograficznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej, prowadząc zajęcia z meteorologii i klimatologii.
W 1993 roku Maria Morawska-Horawska uzyskała tytuł naukowy profesora zwyczajnego w Wyższej Szkole Pedagogicznej, gdzie pracuje do dziś.
Główne zainteresowania naukowe Jubilatki dotyczą:
- klimatologii miast ze szczególnym uwzględnieniem zanieczyszczeń atmosfery związkami siarki,
- klimatologii Karpat,
- meteorologii synoptycznej.
Profesor Maria Morawska-Horawska opublikowała około 100 artykułów i rozpraw oraz wykonała ponad 45 ekspertyz, które mają duże znaczenie praktyczne w sterowaniu procesami przyrodniczymi, a także we wczesnym ostrzeganiu przed wystąpieniem zagrożeń dla zdrowia człowieka.
Wielkie osobiste walory, niezwykła prawość, ogromna pracowitość i skromność oraz przepełnione aktywnością naukową, organizacją i dydaktyczną życie Pani Profesor zasługuje na uznanie i stanowi istotny wkład w rozwój nauk przyrodniczych.