Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. Z. 187. Prace Fizjologiczne 5
Oglądaj/ Otwórz
Autor:
Lach, Henryk
Redaktor:
Lach, Henryk
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Kraków
ISBN: 83-86841-65-6
ISSN: 0860-9063
Język: pl
Data: 1997
Metadata
Pokaż pełny rekordOpis:
Dokument cyfrowy wytworzony, opracowany, opublikowany oraz finansowany w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" - modułu "Wsparcie dla bibliotek naukowych" przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w projekcie nr rej. SONB/SP/465103/2020 pt. "Organizacja kolekcji czasopism naukowych w Repozytorium UP wraz z wykonaniem rekordów analitycznych".Streszczenie
Piąty zeszyt Prac Fizjologicznych w ramach Rocznika Naukowo-Dydaktycznego dotyczy fizjologicznych aspektów regulacji ustrojowej. Wszystkie prace zamieszczone w tym tomie były referowane na II Ogólnopolskim Sympozjum pt. „Molekularne i fizjologiczne aspekty regulacji neurohormonalnej", które odbyło się 3 i 4 czerwca w Krakowie. Badania w tym zakresie zostały rozpoczęte 30 lat temu w Zakładzie Fizjologii Zwierząt i są prowadzone do chwili obecnej. W tym okresie Zakład współpracował między innymi z prof. zw. drem hab. Januszem Gillem, kierownikiem Zakładu Fizjologii Zwierząt Kręgowych Instytutu Zoologii Uniwersytetu Warszawskiego. Efektem tej współpracy było wiele wspólnie organizowanych sympozjów i konferencji naukowych, w czasie których były dyskutowane problemy związane z porównawczą fizjologią zwierząt i neurobiologią.
Ponadto należy podkreślić fakt, że prof. Janusz Gili wielokrotnie powoływany był przez Radę Wydziału Geograficzno-Biologicznego na recenzenta w przewodach doktorskich, które były przeprowadzone w Zakładzie Fizjologii Zwierząt i innych Uczelniach w kraju, a także ośrodkach Polskiej Akademii Nauk.
Biorąc pod uwagę wieloletnią współpracę pomiędzy Zakładem Fizjologii Zwierząt Instytutu Biologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie i Zakładem Fizjologii Zwierząt Kręgowych Uniwersytetu Warszawskiego pragniemy piąty tom Prac Fizjologicznych poświęcić Profesorowi Januszowi Gillowi, wielkiemu uczonemu, człowiekowi o ogromnej życzliwości i skromności, który całe swoje życie poświęcił nauce i młodzieży akademickiej.