Zu einigen Aspekten der Berufstätigkeit polnischer Frauen als immanenten Bestandteil der Entwicklung der Volkswirtschaft in den Jahren 1944/45 bis 1970
Oglądaj/ Otwórz
Autor:
Schwabe-Weil, Francesca
Źródło: Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. 1991, Z. 146, Prace Ekonomiczno-Społeczne 6, s. 143-154
Język: de
Data: 1991
Metadata
Pokaż pełny rekordStreszczenie
Autorka prezentuje skrótowo stan gospodarki polskiej przed II wojną światową oraz jej procesy rozwojowe w ciągu 25 lat po odzyskaniu niepodległości - kreśląc zarówno osiągnięcia, jak i popełnione w tym czasie błędy. Były one źródłem dysproporcji gospodarczych i napięć społecznych* determinujących kolejne zmiany dokonywane w polityce gospodarczej i socjalnej.
Na tym tle omówiona została rola kobiet polskich w życiu społecznym i w ekonomice kraju, a szczególnie problem ich awansu zawodowego. Służyły temu stworzone szerokie możliwości edukacyjne oraz chłonny rynek pracy na skutek dynamicznej industrializacji. Wzrostowi aktywności zawodowej kobiet - także w zawodach wykonywanych dotychczas wyłącznie przez mężczyzn - towarzyszyły również poważne trudności: Ich przezwyciężenie w Polsce i w sąsiednich krajach stanowi przedmiot szczególnego zainteresowania Autorki, krytycznie oceniającej m. in. relacje pomiędzy liczbą zatrudnionych kobiet i poziomem ich przygotowania zawodowego - a skalą pełnionych przez nie funkcji kierowniczych na różnych szczeblach organizacji i zarządzania gospodarką. Zwraca ona także uwagę na rosnące obciążenie psychiczne i fizyczne kobiet, łączących pracę zawodową z obowiązkami domowymi i rodzinnymi w niełatwych obecnie warunkach życia.
Artykuł - pisany w połowie lat 1980-ych - odzwierciedla panujące wówczas poglądy i posługuje się właściwymi temu okresowi pojęciami. Na podkreślenie zasługuje przy tym szerokie oczytanie Autorki w polskiej literaturze przedmiotu (bogata bibliografia) i zaangażowanie jej w działaniach na rzecz przybliżenia czytelnikowi niemieckiemu problematyki społeczno-gospodarczej powojennej Polski.