Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. Z. 178. Prace Bibliotekoznawcze 8
Author:
Jarowiecki, Jerzy
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-editor:
Jarowiecki, Jerzy
Publisher:
Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Kraków
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-isbn: 83-86841-09-5
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-issn: 0209-1453
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-iso: pl
Date: 1996
Metadata
Show full item recordDescription:
Dokument cyfrowy wytworzony, opracowany, opublikowany oraz finansowany w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" - modułu "Wsparcie dla bibliotek naukowych" przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w projekcie nr rej. SONB/SP/465103/2020 pt. "Organizacja kolekcji czasopism naukowych w Repozytorium UP wraz z wykonaniem rekordów analitycznych".Abstract
Kolejny, ósmy już tom „Prac Bibliotekoznawczych” w ramach „Roczników Naukowo-Dydaktycznych WSP w Krakowie” ukazuje się w niezmienionym kształcie, aczkolwiek zmieniła się sytuacja Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. Dotąd działała na prawach instytutu, natomiast Zarządzeniem nr 6/94 Rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z dnia 31 marca 1994 r. znalazła się w strukturze organizacyjnej Instytutu Filologii Polskiej. Zapewne stworzy to bardziej sprzyjające warunki pracy badawczej, będącej nieodłącznym elementem rozwoju naukowego zatrudnionych w niej osób.
Na tom składają się artykuły o zróżnicowanej tematyce, odzwierciedlające zainteresowania badawcze zespołu skupionego w dwu pracowniach: Historii Książki i Bibliotek oraz Czasopiśmiennictwa Polskiego i Zagadnień Wydawniczych. Wyszły one spod piór młodych badaczy i doświadczonych już autorów, ujawniają różnorodne podejście metodologiczne w opracowywaniu podjętych problemów. Wszystkie jednak mają oryginalny charakter i wnoszą - zdaniem redaktora i recenzentów - nowe elementy do wiedzy o bibliotekach i książce oraz czasopiśmiennictwie. Katedra zatrudnia specjalistów reprezentujących różne dziedziny wiedzy, stąd różnorodność tematyczna zamieszczonych tu publikacji, uporządkowanych w dwie grupy: Artykuły i rozprawy oraz Materiały i sprawozdania. W grupie pierwszej wyodrębniono artykuły dotyczące dziejów książki, bibliotek i towarzystw naukowych oraz czasopiśmiennictwa. W dziale Materiały i sprawozdania m.in. opublikowano, tradycyjnym już zwyczajem, artykuły dotyczące działalności dydaktycznej i naukowej Katedry za lata 1990-1992.
W tomie tym znalazły się publikacje autorów z Uniwersytetu Szczecińskiego (prof. dr. hab. Adama Górskiego) i Uniwersytetu Śląskiego (dr. Zdzisława Gębołysia). Tekst prof. dr. hab. A. Górskiego wygłoszony został na ogólnopolskiej konferencji w dniach 24-26 maja 1993 r. nt. „Kształcenie bibliotekarzy w szkołach wyższych”. Natomiast artykuł dr. Z. Gębołysia jest poszerzonym referatem wygłoszonym na zebraniu naukowym Katedry w czasie, gdy przebywał w niej na stażu naukowym. O zainteresowaniach badawczych pozostałych autorów czytelnik może dowiedzieć się z załączonej bibliografii w dziale Materiały i sprawozdania.