Aktywność esterazy lizosomalnej w niektórych narządach myszy po obciążeniu egzogennym ACTH
Oglądaj/ Otwórz
Autor:
Wójcikowski, Jacek
Źródło: Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. 1997, Z. 187, Prace Fizjologiczne 5, s. 151-162
Język: pl
Data: 1997
Metadata
Pokaż pełny rekordOpis:
Dokument cyfrowy wytworzony, opracowany, opublikowany oraz finansowany w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" - modułu "Wsparcie dla bibliotek naukowych" przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w projekcie nr rej. SONB/SP/465103/2020 pt. "Organizacja kolekcji czasopism naukowych w Repozytorium UP wraz z wykonaniem rekordów analitycznych".Streszczenie
Badano aktywność esterazy lizosomalnej w mózgu, nadnerczach, jądrach, nerkach i wątrobie samców myszy, którym podawano AСТН jednorazowo w dawce 15 j.m./26g oraz przez okres 7 dni w dawce 7,5 j.m./26g. Oznaczano także aktywność badanego enzymu po wcześniejszym zablokowaniu receptorów benzodiazepinowych za pomocą diazepamu w dawce 0,5 mg/kg masy ciała.
W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono statystycznie istotne zmiany aktywności badanego enzymu zarówno po jednorazowym, jak i wielokrotnym podaniu ACTH. Podanie diazepamu przed iniekcją ACTH istotnie obniżyło aktywność esterazy lizosomalnej. Wydaje się, że aktywność esterazy lizosomalnej może być wskaźnikiem reakcji stresowej.
W pracy dyskutowana jest rola enzymów lizosomalnych jako wskaźników reakcji stresowej, wywołanej podażą ACTH.