Annales Universitatis Paedagogicae Cracoviensis. 67. Studia Historicolitteraria 9
Oglądaj/Otwórz
Autor:
Faron, Bolesław
Redaktor:
Faron, Bolesław
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków
ISSN: 1689-9903
Język: pl
Data: 2009
Metadata
Pokaż pełny rekordOpis:
Dokument cyfrowy wytworzony, opracowany, opublikowany oraz finansowany w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" - modułu "Wsparcie dla bibliotek naukowych" przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w projekcie nr rej. SONB/SP/465103/2020 pt. "Organizacja kolekcji czasopism naukowych w Repozytorium UP wraz z wykonaniem rekordów analitycznych".Streszczenie
W dniach od 11 do 13 czerwca 2008 roku odbyła się kolejna, dziewiąta tym razem Konferencja Naukowa Katedry Literatury Polskiej Instytutu Filologii Polskiej naszej Uczelni. Jak zwykle miała ona miejsce w Zajeździe Czorsztyńskim, we wsi Maniowy. Temat: Proza polska po roku 1989. Strategie czytania. W pierwszym dniu konferencji uczestniczyli w niej również oficjalnie przedstawiciele władz, a mianowicie prorektor ds. nauki prof. zw. dr hab. Tadeusz Budrewicz, dziekan Wydziału Humanistycznego dr hab. Kazimierz Karolczak prof. AP oraz dyrektor Instytutu Filologii Polskiej dr hab. Stanisław Koziara prof. AP. Miało to związek z tym, że piszący te słowa po raz ostatni był organizatorem tej imprezy.
Historia tego typu konferencji sięga lat siedemdziesiątych, kiedy po śmierci prof. dr hab. Wincentego Danka w 1976 roku objąłem kierownictwo Katedry Literatury Polskiej XX wieku. Wówczas to zrodziła się koncepcja organizowania raz do roku konferencji na z góry określony temat, w której braliby udział pracownicy Instytutu Filologii Polskiej i innych jednostek organizacyjnych Wydziału, a także wybitni studenci. Odbywały się one w różnych miejscach: w Piwnicznej, Czarnym Potoku koło Krynicy oraz Koninkach w Gorcach. W wyniku konferencji ukazywały się publikacje książkowe. Ostatnia z tego cyklu ukazała się w 1982 roku i była poświęcona literackiej stylizacji.
Do tych konferencji powróciłem w roku 2000, kiedy zostałem dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej. Zachowane zostały stare zasady, a mianowicie to, że konferencje odbywają się poza Krakowem, że mają określony temat oraz są otwarte także dla pracowników z innych uczelni, nowością była możliwość udziału w nich doktorantów Wydziału Humanistycznego. Przyjęto też zasadę, że będą odbywać się w jednym miejscu, a mianowicie we wsi Maniowy w Zajeździe Czorsztyńskim, który gwarantował dobre warunki do prowadzenia obrad, ciszę, spokój oraz życzliwą atmosferę właścicieli Anny i Tomasza Dziurdzików. Z poprzednich konferencji ukazały się tomy Annales na następujące tematy: postmodernizm w literaturze polskiej; literatura w aspekcie egzystencjalnym, religijnym, politycznym; intertekstualność; krytyka literacka, teatralna i filmowa; pisarskie wspomnienia, pamiętniki, dzienniki (z perspektywy teorii); podróż w literaturze polskiej; antropologia literacka.
Dzisiaj oddaję do rąk Czytelnika dziewiąty tom tej serii poświęcony strategiom czytania prozy polskiej po roku 1989. Zawiera on – moim zdaniem – ciekawe teksty, które skupiają się wokół kilku osi tematycznych, a mianowicie narracji transmedialnych (Zbigniew Bauer, Klaudia Cymanow-Sosin i inni), strategii czytania przez studentów i uczniów (Agnieszka Ogonowska, Małgorzata Świstowska, Edyta Saran-Pasoń) oraz przez dzieci z problemami rozwojowymi (Jadwiga Cieszyńska, Marta Korendo, Anna Żywot). Osobną grupę tworzą artykuły będące propozycją odczytania utworów Mariana Pankowskiego, Manueli Gretkowskiej, Michała Witkowskiego, Katarzyny Grocholi, Wiesława Myśliwskiego (Maria Jędrychowska, Magdalena Roszczynialska, Jacek Rozmus, Renata Jochymek, Wacław Marszałek). W konferencji oprócz wspomnianych wyżej referentów – pracowników naukowych i doktorantów brało udział również dwóch studentów (Wacław Marszałek, Jan Burnatowski).
Jak widać, cykl zamyka interesujący zespół tekstów, poszerzający naszą wiedzę o tym, co prezentuje polska proza w okresie transformacji i po nim. Może on zainteresować stosunkowo szeroki krąg odbiorców, z nauczycielami i studentami włącznie. Zachęcam zatem do lektury.