Z dziejów recepcji "Trylogii" Henryka Sienkiewicza w dwudziestoleciu międzywojennym : wokół polemik z Olgierdem Górką
Oglądaj/ Otwórz
Autor:
Kosętka, Halina
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Kraków
ISSN: 0239-6025
Język: pl
Słowa kluczowe:
Henryk SienkiewiczTrylogia Sienkiewicza
recepcja
Data: 1985
Metadata
Pokaż pełny rekordStreszczenie
Praca wyzyskuje rozległy zasób materiałów badawczych, wyłania się więc konieczność ciągłego powoływania się na
źródła obecnie trudno dostępne, stąd też potrzeba ciągłego cytowania. Materiały badawcze rozproszone w szeregu czasopismach i prasie codziennej warto opracować i udostępnić, gdyż zawierają one cenne świadectwo recepcji i interpretacji dzieła.
W pierwszym rozdziale książki przypomnimy ogólnie historię sporów wokół "Trylogii" w okresie pozytywizmu i modernizmu. Chcielibyśmy w tym punkcie pokazać raczej historię spornych problemów, aniżeli referować szczegółowe kontrowersje kolejnych generacji uczestników trzech wielkich dyskusji.
Zwrócimy też uwagę na zainteresowanie "Trylogią" w okresie międzywojennym (rozdz. II). Omówimy studia i rozprawy
naukowe, interpretacje popularne, prace bibliograficzne, dydaktyczne, a także wydania dzieł Henryka Sienkiewicza.
Następnie w rozdziale III przedstawimy przedproże wielkiej dyskusji wokół "Ogniem i mieczom". Obejmuje ona
zagadnienia miejsca utworów Henryka Sienkiewicza w lekturze szkoły międzywojennej, wyznaczonego programem Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, refleksję dydaktyczną i pedagogiczną, jaka towarzyszyła powieści "Ogniem i mieczem" w prasie i publikacjach specjalistycznych do 1933 roku oraz głosy i opinie w obronie, czy też przeciwko autorowi. Dyskusja ta przerodziła się w batalię przeciwko "Ogniem i mieczem" jako lekturze podstawowej, w wyniku której część I "Trylogii" usunięto ze szkoły pod zarzutem szkodliwości wychowawczej i jej antypaństwowego charakteru.
Rozdziały IV-VI omawiają przebieg polemik związanych z wystąpieniem Olgierda Górki. Przedmiotem naszych rozważań
będą dyskusje w towarzystwach historycznych oraz na łamach prasy, problemy prawdy historycznej ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień historyczności postaci i zdarzeń, zagadnienie kreacji świata przedstawionego w powieści i społecznej recepcji Sienkiewiczowskiego dzieła. Jak widać, zmierzać będziemy do próby ujęcia zagadnień recepcji "Trylogii" w kontekście szerzej nakreślonej twórczości Sienkiewicza w latach Drugiej Rzeczypospolitej w przekonaniu, że tak rozumiana próba przynieść może odpowiednio wzbogacony obraz podjętej problematyki.