Muzeum w Przemyślu (1909-1984) : zarys monograficzny
Autor:
Kunysz, Antoni
Promotor:
Skowronek, Stefan
Język: pl
Słowa kluczowe:
kolekcjonerstwomuzeum
Galicja
Przemyśl
prekursorzy muzealnictwa w Polsce
Data: 1986
Metadata
Pokaż pełny rekordOpis:
Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wydział Humanistyczny. Instytut Historii. Praca doktorska napisana pod kierunkiem doc. dr hab. Stefana Skowronka.Streszczenie
Praca niniejsza przedstawia rozwój kolekcjonerstwa na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem Galicji, tworzenia się pierwszych muzeów oraz ukazuje prekursorów muzealnictwa w Polsce, podnosząc znaczenie pierwszych placówek o charakterze muzealnym np. w Puławach i Rapperswylu, ich rolę w życiu narodu, głównie zaś w utrzymywaniu patriotyzmu i dumy narodowej w okresie rozbiorów.
Ukazuje również obywatelską troskę wybitnych reprezentantów polskiego Oświecenia o pamiątki historyczne i dobro kultury narodowej zarówno grabione przez zaborców, jak i rozproszone na obczyźnie przez emigrantów. W pracy podjęto nadto próbę ukazania funkcji muzeum i jej ewolucji od XVIII wieku do chwili obecnej oraz rolę muzeum w działalności naukowo-badawczej, oświatowej, popularyzacji wiedzy itp.
Autor skonkretyzował swoje rozważanie na historii przemyskiej placówki muzealnej od początków powstania w 1909 roku do roku 1984, tj. na przestrzeni 78 lat jej działalności.
Wybierając Przemyśl jako temat rozważań, kierowałem się złożonością problematyki w okresie zaboru austriackiego, działalności muzeum w okresie dwóch wojen światowych, w niepodległej Polsce oraz w powojennym okresie, kiedy muzealnictwo regionalne w Polsce przeżywało w latach 1944-1984 różne losy, dokonywały się w nim różnorodne przeobrażenia i kiedy wreszcie spełniało wielorakie funkcje społeczne, wychowawcze, badawcze itp.