Epistomologiczne podejście do badania trudności w uczeniu się pojęć matematycznych na przykładzie pojęcia granicy
View/ Open
Author:
Sierpińska, Anna
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-advisor:
Zawadowski, Wacław
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-iso: pl
Date: 1983
Metadata
Show full item recordDescription:
Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny. Rozprawa na stopień doktora nauk matematycznych wykonana w Instytucie Matematycznym P.A.N. - promotor: doc. dr hab. Wacław Zawadowski.Abstract
Celem pracy jest:
1. Opisanie pojęcia przeszkody w rozwoju osobniczym pojęć matematycznych na przykładzie badania rozwoju pojęcia granicy.
2. Jako drugi cel, podporządkowany temu pierwszemu, ale nie mniej ważny, przyjęliśmy opisanie pewnego podejścia do badań eksperymentalnych w dydaktyce matematyki, opartego z jednej strony na porównaniach historycznych, z drugiej - na wynikach badań psychologicznych Piageta i jego kontynuatorów.
Centralnym pojęciem jest pojęcie przeszkody epistemologicznej, które odgrywa rolę busoli zarówno w zamyśle badania jak analizie zebranego materiału. Wybór sytuacji eksperymentalnej zmuszającej do interakcji i komunikowania się, korzystnej zarówno dla rozwoju pojęć u uczniów jak i obserwacji tego rozwoju, jest wynikiem wzięcia pod uwagę wniosków wypływających z badań należących do psychologii społecznej.
Głównym wynikiem tej pracy jest sformułowanie pojęcia przeszkody epistemologicznej w rozwoju osobniczym pojęć matematycznych i, na podstawie przeprowadzonych badań dydaktycznych i analizy historycznej, opracowanie listy przeszkód epistemologicznych związanych z osobniczym rozwojem pojęcia granicy.