Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. Z. 169. Prace Psychologiczne 4
Author:
Kaiser, Jan
Maurer, Alicja
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-editor:
Kaiser, Jan
Maurer, Alicja
Publisher:
Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Kraków
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-isbn: 83-85898-51-4
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-issn: 0239-7978
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-iso: pl
Date: 1996
Metadata
Show full item recordDescription:
Dokument cyfrowy wytworzony, opracowany, opublikowany oraz finansowany w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" - modułu "Wsparcie dla bibliotek naukowych" przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w projekcie nr rej. SONB/SP/465103/2020 pt. "Organizacja kolekcji czasopism naukowych w Repozytorium UP wraz z wykonaniem rekordów analitycznych".Abstract
Przekazujemy do rąk Czytelników IV tom Prac Psychologicznych, stanowiący przegląd opracowań teoretycznych i empirycznych, przygotowanych w ostatnich latach, w ramach badań indywidualnych i zespołowych, przez psychologów zatrudnionych w Katedrze Psychologii naszej Uczelni. W tomie zamieszczono sześć artykułów opracowanych w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych w ramach tematu resortowego RPBP.III.25 pod kierunkiem prof. Jana Strelaua. Są to prace: dr. Marii Kliś, mgr Joanny Kossewskiej, dr. Alicji Maurer i dr. Barbary Oszustowicz, dr. Michała Płaczynty, dr. Grażyny Rudkowskiej oraz dr. Leszka Wrony. Pozostałe artykuły stanowią fragmenty prac realizowanych indywidualnie na stopnie naukowe oraz węższych tematów, podejmowanych indywidualnie.
Rocznik składa się z 14 artykułów, z których połowa tworzy cześć I, poświęconą problemom psychologii społecznej. W części tej omówione zostały zarówno pewne kwestie o charakterze ogólnym (interdyscyplinarne modele komunikowania się, problem ryzyka otwartości w analizie transakcyjnej, problem identyfikacji z rolą płci), jak też bardziej szczegółowe problemy, dotyczące intelektualnych i temperamentalnych uwarunkowań funkcjonowania społecznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną, psychologicznych uwarunkowań sympatii i antypatii dziecięcych, postaw wobec partnera w sytuacji odrzucenia przez niego, a także intelektualnych i temperamentalnych uwarunkowań postaw wobec pracy u studentów.
Część II, poświęcona zagadnieniom psychologii wychowawczej i klinicznej, obejmuje pozostałych 7 artykułów, z których 4 dotyczą temperamentalnych i intelektualnych uwarunkowań uczenia się, rozumienia tekstów, powodzenia zawodowego nauczycieli, jak również związku cech temperamentalnych i inteligencji z czasami reakcji prostych. Dalsze trzy artykuły poświęcone są psychologicznym problemom osób chorych somatycznie.
Mamy nadzieję, że zaprezentowany w niniejszym tomie przegląd prac, a zarazem zainteresowań pracowników Katedry Psychologii będzie interesujący dla studentów i przydatny w ich przygotowaniu do podjęcia zawodu nauczycielskiego w okresie zmian społeczno-politycznych; postaw wobec człowieka i sposobów oddziaływań wychowawczych w szkole oraz w różnych sytuacjach życiowych, w których nauczyciele nie przestają pełnić swej roli.