Rocznik Naukowo-Dydaktyczny. Z. 170. Prace Pedagogiczne 16
Oglądaj/ Otwórz
Autor:
Banach, Czesław
Redaktor:
Banach, Czesław
Wydawca:
Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Kraków
ISBN: 83-85898-61-1
ISSN: 0239-2356
Język: pl
Data: 1995
Metadata
Pokaż pełny rekordOpis:
Dokument cyfrowy wytworzony, opracowany, opublikowany oraz finansowany w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki" - modułu "Wsparcie dla bibliotek naukowych" przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w projekcie nr rej. SONB/SP/465103/2020 pt. "Organizacja kolekcji czasopism naukowych w Repozytorium UP wraz z wykonaniem rekordów analitycznych".Streszczenie
Przedkładany Czytelnikom Rocznik Naukowo-Dydaktyczny - Prace Pedagogiczne zawiera opracowania o charakterze teoretycznym i empirycznym pracowników Katedry Pedagogiki Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
Rocznik otwiera artykuł poświęcony 10 rocznicy śmierci profesora Jana Kulpy - związanego całym swym życiem z różnymi zakładami kształcenia nauczycieli, w tym w szczególności z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Krakowie, w której pełnił funkcje dyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych i prorektora.
Rocznik składa się z dwóch części. Część pierwsza: „Kształcenie nauczycieli i funkcjonowanie w zawodzie. Problemy pracy dydaktycznej”. Część druga: „Z teorii i praktyki wychowania”.
Przedstawione tematy - w formie 23 artykułów - dotyczą problemów kształcenia nauczycieli, ich pracy dydaktyczno-wychowawczej i funkcjonowania w zawodzie oraz wybranych zagadnień teorii i praktyki opiekuńczo-wychowawczej i są swego rodzaju przeglądem zainteresowań i prac naukowych pracowników Katedry.
W części pierwszej, zawierającej 12 artykułów, autorzy prezentują szeroki wachlarz problemów zajmując się między innymi:
- procesami organizacji „edukacji nauczycielskiej” w wyższych szkołach pedagogicznych i kolegiach nauczycielskich,
- zasadami doboru kandydatów na nauczycieli,
- teoretycznym i praktycznym kształceniem przyszłych nauczycieli,
- funkcjonowaniem nauczycieli w zawodzie i jakością ich pracy,
- adaptacją nauczycieli do zmian społecznych i przemian edukacyjnych.
Autorzy artykułów - w większości na podstawie badań empirycznych - wskazują możliwości, szanse i zagrożenia w kształceniu nauczycieli, podejmują nowe próby realizacji zajęć z pedagogiki i dydaktyki ogólnej.
Oceny, refleksje i wnioski z badań mogą inspirować do podejmowania prób optymalnych rozwiązań systemowych oraz stanowić przesłanki bieżącej modernizacji systemu edukacji nauczycielskiej, a także wskazywać na problemy rozwoju zawodowego nauczycieli.
W części drugiej, zawierającej 10 artykułów, autorzy przedstawiają:
- wybrane problemy teorii i praktyki wychowania w zmiennej rzeczywistości społecznej i edukacyjnej,
- poszukiwania efektywnej pracy wychowawczej w szkole, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i kulturalnych,
- problemy niedostosowania społecznego,
- uwagi o szkołach społecznych.
Ideą przewodnią tej części Rocznika jest ukazanie funkcji teorii i praktyki oddziaływań wychowawczych w różnych środowiskach, instytucjach i na szczeblach kształcenia. Są tu również prezentowane wyniki badań studentów wyższych uczelni.
Wyrażam przekonanie, że przedstawione w niniejszych Pracach Pedagogicznych rozważania teoretyczne i wyniki własnych badań pracowników Katedry Pedagogiki, zawierające różnorodną tematykę, o znaczącej doniosłości i aktualności, okażą się przydatne dla: dalszych badań pedeutologicznych oraz poszukiwań form, metod, środków i mechanizmów edukacji nauczycielskiej oraz podnoszenia jakości pracy nauczycieli i ich rozwoju zawodowego, wzbogacenia refleksji nad złożonymi problemami wychowania młodych generacji, stylów pracy wychowawczej oraz nad zmieniającymi się warunkami i sposobami działalności wychowawczej i resocjalizacyjnej.
Czytelnik spotka w wielu artykułach wnioski adresowane do różnych podmiotów polityki edukacyjnej okresu zmiany społecznej i transformacji ustrojowej. Wyrażają one wiarę w to, że mogą powstać bardziej sprzyjające warunki obiektywne i subiektywne do harmonijnego współdziałania tych podmiotów w kreowaniu programów i praktyki systemu edukacji narodowej.