Woli mojej ostatniej testament ten... : testamenty staropolskie jako źródło do historii mentalności XVII i XVIII wieku
View/ Open
Author:
Popiołek, Bożena
Publisher:
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Pedagogicznego, Kraków
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-isbn: 978-83-7271-516-6
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-issn: 0239-6025
xmlui.dri2xhtml.METS-1.0.item-iso: pl
Subject:
testamentyPolska
17 w.
18 w.
Date: 2009
Metadata
Show full item recordAbstract
Praca składa się z trzech rozdziałów. Rozdział pierwszy został poświęcony budowie testamentu i szczegółowemu omówieniu jego kolejnych elementów. Szczególny nacisk położono na kwestie religijne zawarte w akcie ostatniej woli i problem organizacji ceremonii pogrzebowej zgodnie z życzeniami testatorów.
Drugi rozdział dotyczy przede wszystkim kwestii materialnych, które znalazły odzwierciedlenie w testamentach - dyspozycji majątkowych testatorów, uposażenia potomków i zaopatrzenia spadkobierców, pobożnych legatów przekazywanych na cele instytucji dewocyjnych i charytatywnych oraz wynikających stąd komplikacji prawnych.
W rozdziale trzecim omówiony został problem stosunku testatora do rodziny, krewnych i przyjaciół, relacje w obrębie staropolskiej rodziny - stosunek do męża, żony, dzieci i innych osób pozostających w otoczeniu testatora. Poruszono tu kwestie trwałości związków małżeńskich, dzietności rodziny i edukacji potomstwa, które znalazły odzwierciedlenie w testamentach. Wiele zagadnień przewija się we wszystkich trzech rozdziałach, bo nie sposób rozdzielić niekiedy pewnych spraw bliskich testatorom i powtarzanych wielokrotnie.
Dopełnienie pracy stanowi indeks osobowy, bez którego trudno byłoby się poruszać w tej liczbie osób, które zostały wymienione.